Мопассан — один з великих французьких реалістів 19 століття. В основі його творчості — тверезе розуміння суті пануючих соціальних відносин. Завдання мистецтва він бачив у розкритті «нещадної правди життя», ратував за об'єктивність художника, ясність і точність форми, простоту і виразність мови. Тільки в природі знаходить він то гармонійне і довершене, що марно шукає в світі людина.
Гі де Мопассан (Анрі Рене Альбер Гі де Мопассан) народився 5 серпня 1850 року в замку Міроменіль поблизу Турвіля-сюр-Арк (Нормандія). Він походив із дворянського роду. Освіта хлопчик отримав в руанскому ліцеї, який закінчив у 1869 році, а через рік був призваний на військову службу, у зв'язку з початком франко-пруської війни.
Після війни, що супроводжувалася економічною кризою, матеріальне становище батьків Мопассан різко погіршилося, і він змушений був вступити чиновником в Морське міністерство, де пропрацював близько 10 років, але дуже не любив службу. Згодом у ряді своїх творів Анрі описав цей «маленький світ вульгарних чинуш, дрібних інтриганів і підлабузників».
У 1870-х роках Мопассан серйозно зайнявся літературою. На початку творчого шляху на нього справив великий вплив Г.Флобер, під керівництвом якого юнак опанував літературною майстерністю. Також вчителем Анрі, за його словами, був і І.Тургенєв, завдяки якому він познайомився з російською літературою.
Свою першу новелу «Рука» Мопассан опублікував у 1875 році під псевдонімом Жозефа Прюнье, а через рік з'явилася його поема «На березі» і перша стаття, підписані псевдонімом Гі де Вальмон. У цей період Мопассан складав, переписував і рвав написане, але у пресі під своїм ім'ям він зважився виступити, тільки коли Флобер визнав його твори досить зрілими і стилістично цілісними.
Перше оповідання Мопассана — «Пампушка» був надрукований в 1880 році і мав величезний успіх у читачів. Письменник вразив своїм твором літературні кола, проявивши тонку іронію і велике мистецтво мови. «Пампушка» відрізнялася різкою антибуржуазної спрямованістю і зрілою майстерністю. У тому ж році він випустив не менш успішний збірник «Vers».
Гучна популярність перших творів Мопассана призвела до того, що йому запропонували місце хронікера в газеті «Голу». Це дозволило письменникові залишити чиновницьку службу і повністю присвятити себе літературі. Потім з'явилася величезна кількість розповідей, які виходили в збірках. Взагалі, творчість Анрі відрізнялося великою інтенсивністю, а популярність зростала з кожною новою книгою.
За 11 років літературної діяльності Мопассан створив 6 романів («Життя», «Милий друг», «Сильна як смерть» та інші ), близько 300 новел, які увійшли в 18 збірників, дрібні повісті, книги подорожніх нарисів, п'єси і навіть драму. Причому Мопассан писав не тільки художню прозу, але і багато статей, які він регулярно друкував у газетах. Також письменник створив чимало еротичних віршів, не включаються в повне зібрання його творів.
Творчість Мопассан доставило йому одне з перших місць у французькій новелістиці. Кращі критики того часу були одностайні в відгуках про письменника. Його твори мали величезний успіх не тільки на батьківщині, але і за кордоном, так як він відразу ж став одним з найбільш перекладаються французьких письменників.
Але напружена творча робота швидко підірвала здоров'я Мопассана. З 1884 року він почав страждати від нервових розладів і галюцинацій, впадаючи у неспокійний ідеалізм. Всі ці настрої знайшли вираз в ряді творів письменника. У 1891 році його творча діяльність абсолютно згасла, і після спроби самогубства Мопассан був поміщений в клініку для душевнохворих у передмісті Парижа.
Багато новели і романи Мопассан були інсценовані (а згодом й екранізовані) і так само, як його п'єси, ставилися в паризьких театрах і в Росії, де першими пропагандистами Мопассан були І. Тургенєв і Л.Толстой. У Росії перше зібрання творів письменника було видано в 1894 році.
Помер Анрі Рене Альбер Гі де Мопассан 6 липня 1893 року в Парижі, де і був похований на цвинтарі Монпарнас. За висновком лікарів причиною смерті став прогресивний параліч мозку.
Немає коментарів:
Дописати коментар