пʼятниця, 5 червня 2020 р.

Черкаська центральна міська бібліотека для дітей презентує віртуальну екомандрівку "Прогулянка парками Черкащини".

  Урочище «Холодний Яр»
Урочище Холодний Яр - це унікальна природна пам`ятка України, яка привертає до себе щорічно більше 40 000 туристів. Це єдине місце в країні, об`єднуюче пам`ятники культури, археології, історії, ботаніки, а також нараховує близько сотні різних об`єктів, вік яких сягає кількох тисячоліть. Називають Холодний Яр «урочищем» через його незвичайного ландшафтного розташування - густа лісова гущавина серед просторої степової зони.
Займає Яр більше 6000 гектар, охоплюючи відразу два адміністративних райони Черкаської області. Урочище має унікальну історичною значимістю, в його хащах розташовувалися війська знаменитих українських гетьманів. Перші згадки про Холодний Яр датуються 14 століттям, а свою незвичайну назву він отримав завдяки легенді, в якій розповідається про Меланки Холодної, що ховалася в цих лісах під час набігів татаро-монголів. Серед сотні пам`яток Яру кожен мандрівник знайде для себе що-небудь особливе. Можна відвідати археологічні розкопки стародавніх скіфських поселень. Деякі кургани датуються 5-4 століттям до нашої ери. У самому центрі одного з них знаходиться Троїцька церква Мотронинського монастиря - пам`ятка архітектури. Її повністю відреставрували на початку 2000-х років, а монастир залишається діючим і в наші дні. Крім того, варто поглянути на 1100-річний дуб полководця Максима Залізняка, відвідати кам`яну стелу, природні печери, джерела та багато іншого в глибині реліктових лісів незвичайного урочища.
Дуб Максима Залізняка, Холодний Яр
Славнозвісний дуб Максима Залізняка – вікове історичне дерево, яке росте на південному схилі Кириківського яру, на території урочища «Холодний Яр» на Черкащині. Навіть після того, як познайомишся з цим велетнем, важко збагнути його вік. Він бачив у своєму житті стільки важливих подій в історії цього краю і України загалом, що лиш для того, щоб їх переповісти, потрібен був би, мабуть, не один рік.
Дуб Максима Залізняка є патріархом українських лісів і одним із природних чудес України. Опікується деревом Національний історико-культурний заповідник «Чигирин», а росте воно на околиці хутора Буда Чигиринського району Черкаської області.
Дуб Залізняка у цифрах і фактах
Ширина обхвату стовбура (на висоті 130 сантиметрів) – 9 метрів. Висота – 30 метрів.
Кількість ударів блискавок, які в різні часи пережило дерево, – 6.
Охоронна дошка біля дуба Максима Залізняка та паркан довкола уперше з’явилися 1968 року.
Найбільші скелетні гілки дерева закріплені спеціальними еластичними пасками системи «Кобра».
Щороку побачити дуб Залізняка приїжджає близько 35 тисяч туристів.
Від початку двотисячних років навколо дерева було встановлено металевий паркан. Тоді ж облаштували дерев’яний настил, який захищав ґрунт від затоптування, та було зроблено спеціальний підхід до дерева.
Кілька років тому неподалік від дерева зробили оглядовий майданчик для туристів. Він розміщений у зоні регульованої рекреації за межею проекції крони. Наявність доріжки з твердим покриттям дозволяє приймати відвідувачів без завдання шкоди пам’ятці природи.
Двічі на рік проводиться обрізка сухих гілок і зламів, консервація зрізів, пошкоджень і дупел, розпушується грунт та вносяться органічні і мінеральні добрива.
Легенди
Під шатром дуба-ветерана свого часу, окрім Максима Залізняка, відпочивали відомі історичні постаті, серед яких: Северин Наливайко; Павло Павлюк; Богдан Хмельницький; Семен Неживий; Тарас Шевченко. А ще, дубові Максима Залізняка присвячено українську народну пісню «Ой чого ти, дубе, на яр похилився».
Цікавий факт У п’ятдесятих роках минулого століття дуб був у дуже поганому стані: майже повсюди на ньому гнила кора. Порятувати його спробували, змурувавши біля дерева піч, на якій варили сироп із меду. Спеціально змайстрованою величезною драбиною вночі два тижні поспіль люди підіймалися нагору і поливали цим сиропом увесь стовбур. На солодке дерево зліталися бджоли і поступово виносили мед разом із гнилістю. Невдовзі дубова кора стала чистою і дерево одужало.
Варто знати Окрім дуба Максима Залізняка, у переліку найстарших за віком дерев в Україні:
Дуб Чемпіон та Дідо-Дуб віком близько 1100–1300 років (поблизу села Стужиця Великоберезнянського району Закарпатської області).
Юзефінський дуб віком 1000 років (село Глинне Рокитнівського району Рівненської області).
Три дуби Тараса Шевченка віком 1000 років (село Будище Звенигородського району Черкаської області).
Дуб Грюневальда віком 900 років ( Конча-Заспа під Києвом).
Монастирський дуб віком 800 років (Мезинський національний парк Чернігівської області).
Запорізький дуб віком 700 років (місто Запоріжжя).



Немає коментарів:

Дописати коментар