вівторок, 9 червня 2020 р.

Черкаська центральна міська бібліотека для дітей представляє віртуальний пізнавальний калейдоскоп «Всезнайка"


   Бібліотекарі підготували віртуально - довідкову розповідь до Всесвітнього дня океанів «Хіт – парад природних дивовижин»
Більше 70% поверхні Землі покрито світовим океаном, він займає майже три чверті її поверхні. Вчені поділяють світовій водний басейн на чотири великі океани: Атлантичний, Індійський, Тихий і Північний Льодовитий. Вивченням океанів займається океанологія.
Цікаві факти:
Найглибшою океанською западиною є Маріанська западина, яка знаходиться в Тихому океані поблизу Північних Маріанських островів. Її глибина складає 10924 метри, тобто, майже 11 кілометрів!
Разом з річковими стоками та опадами в океан надходить приблизно 0,5 мільйона кубічних кілометрів прісних вод. Цей обсяг відповідає шару води на поверхні океану товщиною близько 1,25 метра.
Якщо у двох протилежних точках нашої планети одночасно покласти на землю два шматки хліба, то вийде сендвіч з Земною кулею. Перший такий бутерброд виготовили в 2006 році, розрахувавши координати місця в Іспанії та відповідного місця-антипода в Новій Зеландії. Згодом досвід був повторений в багатьох інших куточках планети. А от мешканцям Росії сендвіч з Землею зробити дуже важко, оскільки для переважної частини території країни протилежні точки знаходяться в Тихому й Атлантичному океанах.
Першим з європейців Тихий океан побачив іспанський дослідник Васко Нуньез де Бальбоа. Правда він не підозрював, що перед ним цілий океан, і назвав його Південним морем. Звичну нам назву йому дав португалець Фернан Магеллан, який проплив по ньому під час своєї навколосвітньої подорожі і не зустрів жодної бурі. Насправді Тихий океан часто служить джерелом тропічних штормів і цунамі, що руйнують міста і забирають життя людей.
Найбільший штучний плавальний басейн у світі - це чилійський курорт Сан Альфонсо дель Мар. Його протяжність становить один кілометр, а глибина у найглибшій точці - 35 метрів. І розташований він всього в 200 метрах від Тихого океану - саме океанську воду насоси закачують в цей басейн, попередньо фільтруючи. Також тут підтримується постійна температура води - 26°C, тоді як в океані вода досить прохолодна.
Багато хто з головоногих молюсків захищається від хижаків, випускаючи з себе чорнильну хмару і ховаючись під покровом її темряви. А глибоководний молюск пекельний вампір таким способом скористатися не може, бо на його глибинах і так панує темрява. Замість цього він випускає з кінчиків щупалець липку хмару біолюмінісцентного слизу, що містить безліч блакитних палаючих кульок. Світлова завіса приголомшує хижака і дозволяє пекельному вампірові сховатися.
У північній частині Тихого океану є область, яку називають Великою тихоокеанською сміттєвою плямою або Східним сміттєвим континентом. Під дією океанських течій тут у верхніх водних шарах скупчилася велика кількість пластикових відходів з Азії та Америки, всього ймовірно більше 100 мільйонів тонн сміття. На відміну від відходів, схильних до біологічного розпаду, пластик під дією світла лише розпадається на дрібні частинки, при цьому зберігаючи полімерну структуру. Ця суспензія нагадує зоопланктон, і медузи або риби приймають пластик за їжу.
Саргасове море - єдине море, яке не має берегів. Це об'єкт в Атлантичному океані, оточений різними атлантичними течіями.
Більшість вивержень вулканів проходить під водою
До 80% вивержень вулканів залишаються непоміченими для земних мешканців. Все тому, що виверження відбувається під водою. За оцінками, всього під водою знаходиться один мільйон вулканів. Деякі з них вимерлі, а деякі цілком собі активні. І ось останні вивергають розплавлену гарячу лаву прямо в Світовий океан. Незважаючи на високу температуру, поблизу таких вулканів все-таки можна зустріти життя. Дослідники вважають, що в цих районах є невідкриті види морських істот, які невразливі до суворих умов. Включаючи температуру води вище 400 градусів Цельсія.
Риби поїдають тонни пластику
Щороку в Світовий океан зливається більше семи мільярдів тонн пластику. Не дивно, що пластик став небажаним доповненням до дієти риб. Риби в північній частині Тихого океану проковтують від 12 000 до 24 000 тонн пластику кожен рік.

Немає коментарів:

Дописати коментар