четвер, 15 вересня 2022 р.

«Зірки книжкового всесвіту».

Аґата Мері Кларісса Крісті, уроджена Міллер — англійська письменниця, відома своїми детективами, автор 66 детективних романів та понад 100 оповідань. Належить до найвідоміших авторів детективної прози і є одним із найбільш публікуємих письменників за всю історію людства (поступаючись за кількістю виданих примірників своїх творів лише Шекспіру). Мільярд примірників її книжок видано лише у Великій Британії, і ще мільярд — у 103 інших країнах світу.

Аґата Міллер народилася 15 вересня 1890 році у місті Торкі, графство Девон. Її освітою займалася мати, тому Агата була дуже «домашньою» дитиною. З початком I Світової війни Агата Міллер працювала медсестрою у військовому госпіталі. Саме тоді, в перервах між чергуваннями, вона і почала писати детективи.
Під час першої світової війни Крісті працювала в лікарні, потім — в аптеці. Імовірно, це згодом вплинуло на сюжети її добутків, де часто фігурують отрути й отруєння. В 1920 році Аґата Крісті публікує свій перший детектив — "Таємничий випадок у Стайлзі". У цьому романі верше з'являється один з найвідоміших її персонажів — приватний детектив, самозакоханий педантичний бельгієць Еркюль Пуаро, який був героєм 25 романів письменниці, поки в 1975 році не «помер» в романі «Curtain».
Іншою героїнею багатьох розповідей і романів Агати Крісті була місіс Марпл – англійка до мозку кісток, яка розслідувала різні злочини, що здійснюються по сусідству. Її «дебют» у читачів відбувся в 1930 році в романі "Murder at the Vicarage" («Вбивство в будинку вікарія»).
Детективи Крісті мали нечувану популярність; критики та прихильники охрестили письменницю "Королевою детективу". У 1971 році за досягнення в області літератури Аґаті Крісті було присуджено орден Британської Імперії. Померла письменниця 12 січня 1976 р. у місті Воллінґфорд, Оксфордшир.
Аґата Крісті є неперевершеною майстринею детективного жанру. Її романи "Убивство Роджера Екройда", "Десять негренят", "Убивство у Східному експресі", "Вбивства за алфавітом" та багато інших увійшли до класики світової літератури. Її п'єса "Мишоловка", написана за її ж однойменною повістю та уперше поставлена у 1952 році, досьогодні безупинно демонструється на підмостках лондонських театрів. За творами Аґати Крісті знято кілька десятків фільмів та серіалів а також створено 3 комп'ютерні гри.
На сьогоднішній день її книги видані тиражем більше 100 мільйонів екземплярів і перекладені на 100 мов

Немає коментарів:

Дописати коментар