четвер, 22 лютого 2024 р.

#Клуб_Творча_майстерня

Оригамі для дітей — це швидкий і бюджетний спосіб зайняти дитину у вільний час. Діти приходять в захват від паперових журавликів, квітів і плигучих жаб і хочуть навчитися робити такі ж фігури. Сьогодні з учнями 3-А, ЗОШ №4 робили ось таких восьминогів.Оригамі – стародавнє мистецтво складання паперу, що бере початок в Японії, завдяки якому діти навчаться робити вироби з паперу. Вони розвиватимуть дрібну моторику рук, навчатимуться читати найпростіші схеми, і зможуть зробити собі будь-яку іграшку.#Хаб_цифрової_освіти

Бібліотека – офіційний хаб цифрової грамотності.


Хто володіє інформацією, - той володіє світом – висловлювання відоме та актуальне сьогодні, як ніколи.

У «Чарівному царстві книжок» Черкаська центральна міська бібліотека для дітей запросили першокласників ЗОШ№5 до інформаційної зони бібліотеки на інформ-хвилинки - «Правила безпечного Інтернету для дітей»


Для дітей стало цікавим знайомство з комп’ютером, вільним доступом до мережі Інтернет, а ще вони ознайомилися з правилами користування Інтернет-центром.
Бібліотекарі зробили огляд літератури та розповіли про історію створення комп'ютера, якими були перші комп'ютери, який принцип роботи комп'ютера - і це допоможе дітям краще розуміти технології, їх вплив на наше життя та розвиток цифрової грамотності."Україна починається з мови"

  До Дня рідної мови працівники абонемента 5-9 класів підготували для читачів книжкову виставку "Україна починається з мови".Відвідувачі бібліотеки мали змогу ознайомитися з книгами про історію становлення української мови, взяли участь у вікторинах та відгадували загадки про рідну мову.
#Міжнародний_день_рідної_мови

21 лютого – Міжнародний день рідної мови. Це свято відзначає уся наша держава. Цивілізоване суспільство не може існувати без мови – засобу спілкування між людьми, засобу вираження думки та передачі досвіду сучасникам і наступним поколінням.До святкування Міжнародного дня рідної мови 21 лютого у Черкаська центральна міська бібліотека для дітей відбувся цікавий, емоційний, змістовний виховний захід «Рідна мова - серця мій подих»» для здобувачів освіти 9 класу ЗОШ№21.
Спікерами на заході виступили заступник директора ЧМ ЦБС по роботі з дітьми Світлана Слодзік та Володимир Поліщук (доктор філологічних наук (2003), професор (2004), завідувач кафедри української літератури та компаративістики ЧНУ ім. Б. Хмельницького, директор Черкаського наукового центру шевченкознавчих досліджень).


Учні дізналися про заснування цього свята, переглянули відеопрезентацію «Міжнародний день рідної мови», ознайомилися з видатними діячами української культури, що передали у спадок майбутньому поколінню почуття патріотизму, національної гордості бути українцем.
Адже українець – це круто, це бренд сьогодення!
Приємно було споглядати учнівську активність, емоційність, знання та ерудицію, толерантне ставлення до думок інших.


Вкотре, всі переконались, що наша мова найпрекрасніша й наймилозвучніша у світі, а говорити українською - це престижно і модно!
Сьогодні ми є свідками відродження української мови. Вона заграла усіма барвами мелодійного українського слова в освітніх закладах, на вулицях міст і сіл. Люблячи та вивчаючи рідну мову, учні виявляють свідоме бажання бути гідними громадянами своєї держави.середу, 21 лютого 2024 р.

#Валізка_з_книжками

А ви вже чули про «Валізку з книжками» ? А ви вже знаєте, що наша суперова книжкова валізка вже мандрує школами міста?

" Валізка з книжками" разом з бібліотекарями Черкаська центральна міська бібліотека для дітей відправилися у літературне турне до читайликів початкових класів Черкаський НВК №34.
Знайомство з чарівною книжковою валізкою викликало справжнє захоплення у дітей. Особливо вразив сенсорний Черв'ячок, якому усі разом придумували ім'я. Бібліотекарі ознайомили читайликів з неймовірно гарними та яскравими книжечками, провели огляд літературних новинок, намалювали пса Патрона, книжка про якого є у Валізці. Весела драйвова руханка додала позитиву та гарного настрою.

Щиро дякуємо МЗС Німеччини, Goethe-Institut Ukraine, експертам у сфері літератури за такий неоціненний подарунок для українських дітей!🇺🇦
Щиро подяка вчителям початкової школи за плідну співпрацю!❤💙

Сьогодні, 21 лютого, світова спільнота відзначає Міжнародний день рідної мови.Цей день був встановлений у листопаді 1999 року на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної й культурної багатоманітності.
Історія обрання саме цього дня, на жаль, має трагічний початок. 21 лютого 1952 року у Бангладеш (Східний Пакистан) пакистанська влада жорстоко придушила мітингувальників (це були переважно студенти), які висловлювали свій протест проти урядової заборони на використання в країні своєї рідної – бенгальської, мови. Після проголошення незалежності Бангладеш у 1971 році, цей день відзначають в країні як день мучеників, вшановуючи пам’ять загиблих за рідну мову. Саме за пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови.
За даними ЮНЕСКО, у світі існує близько 6000 мов, 43% з них знаходяться під загрозою зникнення. На думку фахівців, це трапляється в тому випадку, коли її перестають, з тої чи іншої причини, вживати та вивчати більше 30% носіїв мови. Лише в Європі небезпека загрожує 30 мовам, а 13 із них перебувають на межі зникнення.
Мова – це історія народу, його світогляд, інтелектуальний та духовний результат кількатисячолітньої еволюції кожного етносу. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу. Мова – найважливіший засіб спілкування людей і пізнання світу, передачі досвіду з покоління в покоління.
Варто нагадати, що згідно зі статтею 10 Конституції України «Державною мовою в Україні є українська мова». Але в Україні є також і мови, які знаходяться на межі зникнення: зокрема, кримчацька, урумська мови, а також галицький діалект караїмської мови.
Українська мова належить до слов'янської групи індоєвропейської мовної родини. Вчені запевняють, що найближчою генеалогічно до української мови є білоруська. Ці дві мови мають 84% спільної лексики. Далі йдуть польська і словацька (70% і 68% відповідно) і лише потім – російська (62%). Якщо ж говорити про фонетичні та граматичні риси, то найбільше спільних рис в української з верхньолужицькою та білоруською (29 спільних рис), нижньолужицькою (27 рис), чеською та словацькою (23). З російською мовою таких спільних рис лише 11.
В українській мові, на відміну від решти східнослов'янських мов, іменник має 7 відмінків, один із яких – кличний.
Понад те, українська мова – одна із найбільш вокальних та милозвучних у світі, вона є однією із найдавніших на нашому континенті й має чимало говірок.
🗺В нашій країні рідній мові присвячене свято – День української писемності та мови, яке щороку відзначається 9 листопада, в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора-Літописця – послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія.

вівторок, 20 лютого 2024 р.

#Міжнародний_день_рідної_мови

21 лютого відзначається Міжнародний День рідної мови.«Найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це його мова, ота схованка його духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, досвід, почування»
Панас Мирний

До відзначення Міжнародного Дня рідної мови долучилася Черкаська центральна міська бібліотека для дітей.
20 лютого бібліотекарі відвідали ЗОШ№34,1-Г клас та провели мовознавче свято «Рідна мова чарівниця – душі народної скарбниця!


Відбулося справжнє свято: безліч віршів лунало про красу й неповторність української мови, діти із задоволенням подивилися відеопрезентацію «День рідної мови» та мультфільм «Казка про мову та виникнення слів», прийняли участь у філологічній грі «У світі мови» та у вікторині «Мовний калейдоскоп».
Барвисте розмаїття вишиванок, створили піднесений настрій та не залишили байдужими нікого у класі.

Проведення заходу до Міжнародного дня рідної мови в початковій школі продемонструвало, що учні відчувають себе справжніми українцями та налаштовані на збереження мови, культури, звичаїв й традицій свого народу. Щиро дякуємо за співпрацю вчителя 1- Г класу Лариса Чмут.