Зірки тільки здаються мерехтливими точками на нічному небі, а насправді вони являють собою розжарені газові кулі, в яких матерія знаходиться в стані плазми. Кількість зірок неможливо визначити, не знаючи справжніх розмірів Всесвіту, але вже зараз ми можемо стверджувати, що в спостережуваної частини Всесвіту знаходяться багато квадрилліонів самих різних зірок.
Подвійних зоряних систем у відомій частині Всесвіту більше, ніж одиночних.
Коричневі карлики, або протозірок — найхолодніші з усіх зірок. Юпітер, до речі, цілком міг би стати коричневим карликом, якби був ще трохи масивніший. На щастя, не склалося (цікаві факти про Юпітер).
Чим зірка більше, тим коротше її життєвий цикл. Довше за всіх, трильйони років, живуть червоні карлики. До речі, саме вони є найбільш поширеним у Всесвіті типом зірок.
Насправді всі зірки у візуальному спектрі здаються білими, навіть наше Сонце. Нам воно здається жовтим з-за того, що його промені заломлюються атмосферою.
Найяскравіша зірка на нічному небі — Сіріус. Він, до речі, теж являє собою подвійну зоряну систему.
Сама масивна з відомих нам зірок — блакитний гіпергігант R136a1. Його маса становить 256 сонячних, а світла в простір він випромінює в 10 мільйонів разів більше нашого Сонця.
А найбільшою зіркою, відомою людству, довгий час вважалася VY Великого Пса — діаметр цього червоного гіпергіганта становить від 1300 до 1630 сонячних, тобто близько двох мільярдів кілометрів. Якби VY Великого Пса опинилася на місці Сонця, його поверхня знаходилася б між орбітами Юпітера і Нептуна (цікаві факти про Нептун). Але пізніше було встановлено, що UY Щита ще більше — її діаметр досягає 1708 сонячних.
Деякі вчені вважають, що червоний сверхгігант Бетельгейзе вже вибухнув, перетворившись на наднову, і в не далекому майбутньому до нас дійде світ цього вибуху.
Чорна діра — строго кажучи, не зовсім зірка, а скоріше те, що залишається після колапсу дійсно масивних зірок.
Візуально побачити саму чорну діру неможливо, але можна побачити аккреційний диск що поглинається їй матерєю.
Більшість зірок в кінці свого життєвого циклу перетворюються на білих карликів — на зірку звичайної щільності, що має розміри Землі (цікаві факти про Землю).
В нейтронні зірки перетворюються ті з них, які дуже масивні для трансформації в білого карлика, але недостатньо масивні для того, щоб стати чорною дірою.
Один з найбільш екзотичних типів зірок — пульсари, що представляють собою нейтронні зірки, з шаленою швидкістю випускають з полюсів пучки радіовипромінювання і обертаються навколо власної осі зі швидкістю до 700 оборотів в секунду.
Зірка Пістолет — найбільш гаряча з усіх відомих. З світимістю близько 1,6 мільйонів сонячних, Пістолет за хвилину випромінює стільки ж світла, скільки Сонце — за три роки.
Атоми, з яких складаються наші тіла, коли-то були частками зірок.
Як планети обертаються навколо Сонця, так і наше Сонце обертається навколо центру Чумацького Шляху. На один такий оборот йому потрібно близько двохсот мільйонів років.
Немає коментарів:
Дописати коментар