середа, 5 лютого 2025 р.

Вчись і ти , як книгу берегти.

                                                              Пам’ятка читача!


Люба дитино! До тебе це слово! Перед тобою - скарбниця чудова, мудрих порад невичерпне джерельце, книгу люби і душею і серцем! Книжка – всюди, поруч із нами. Вона наш друг і порадник. Шануйте її, друзі, любіть і бережіть, у неї вкладено велику працю багатьох людей. Пропонуємо вам скористатися нашими рецептами лікування книг. Що робити, коли книжка потрапила у воду? Швидше поставте мокру книжку (розкривши віялом) у сухому, теплому приміщенні, що добре провітрюється. Склеєні аркуші, перш ніж розгорнути,обережно перегинайте то в один, то в другий бік. Якщо вони не розклеюються, потримайте над парою. Вологі аркуші перекладіть фільтрувальним папером і наступного дня праскою доведіть їх до висихання. Що робити, коли забруднилась обкладинка? Ледеринову обкладинку книжки можна протерти вологим тампоном, змоченим у розчині прального порошку. Коленкорову обкладинку протирають чорнильною гумкою (ластиком). Паперову обкладинку не слід чіпати. Вона боїться чищення. Краще її обклеїти новою гарною обгорткою. Що робити, якщо листки книги зім’ялися? Під листки і зверху на них кладуть по одному чистому, не дуже щільному аркушу білого паперу і теплою (не гарячою!) праскою прогладжують кожен листок. Що робити, якщо сторінки книги розірвалися? Надірвану сторінку підклеюють так: намазану клеєм смужку цигаркового паперу кладуть (клеєм догори) під надрив, загинають по краю книжкової сторінки, наклеюють на сторінку. Пошарпаний край сторінки обклеюють папером схожого кольору. Яким клеєм можна відремонтувати книгу? Найкраще використовувати клей ПВА. За порадами, будь ласка, звертайтеся до бібліотекаря!

вівторок, 4 лютого 2025 р.

"Народні символи України"

 Сьогодні в перших класах ЗОШ 4 відбувся цікавий та пізнавальний урок народознавства на тему "Народні символи України". Діти з цікавістю поринули у світ традицій та культури своєї країни.


Урок розпочався з розповіді бібліотекаря про те, що таке народні символи, та яке значення вони мають для українського народу. Першокласники дізналися, що символи – це своєрідні знаки, які відображають історію, традиції та духовні цінності народу.


Далі бібліотекар розповіла про найвідоміші народні символи України, такі як:
* Вишиванка – символ національної єдності, краси та здоров'я.
* Рушник – символ гостинності, родинного затишку та пам'яті.
* Вінок – символ молодості, краси та дівочої цнотливості.
* Калина – символ кохання, краси та жіночої енергії.
* Мак – символ пам'яті про загиблих героїв та краси.
* Соняшник – символ сонця, тепла та життя.
* Лелека – символ щастя, материнства та сімейного добробуту.


  Під час уроку діти не лише слухали розповідь, але й активно брали участь 
в обговоренні, ділилися своїми знаннями та враженнями. Вони розглядали ілюстрації із зображенням народних символів, малювали їх та виконували творчі завдання.



  Наприкінці уроку першокласники зробили висновок про те, що народні символи – це не просто красиві предмети, а й важлива частина культури та історії України. Вони допомагають нам зберігати свої традиції, ідентичність та передавати їх з покоління в покоління.


Цей урок народознавства став для першокласників не лише цікавим та пізнавальним, але й виховним. Він допоміг їм відчути себе частиною великого українського народу, пробудив почуття патріотизму та гордості за свою країну.

#Валізка_з_книжками

Продовжуємо знайомити користувачів Центральна міська бібліотека для дітей імені М.Слабошпицького з книжковою валізкою та захопливими історіями, що в ній зібрані!


Під час літературного вояжу діти з радістю переглядали книги, захоплено слухали уривки та ділилися враженнями.


Кожна книжка – це справжній скарб, що відкриває нові світи, розвиває уяву та надихає на читання.


Попереду ще багато цікавих зустрічей, творчих завдань і літературних відкриттів!
Бібліотека продовжує свою місію – дарувати дітям радість від читання та знайомити їх із найкращими книжками.


Наша бібліотека стала частиною проєкту "Валізка з книжками", створеного для підтримки та популяризації читання серед дітей.
Проєкт реалізується Goethe-Institut Ukraine за підтримки МЗС Німеччини.


#Арттерапія_у_бібліотеці

Сьогодні у Центральна міська бібліотека для дітей імені М.Слабошпицького було весело, креативно та затишно!


Діти 4- Б класу ЗОШ№5 працювали над своїми маленькими друзями – песиками з фоамірану. Кожен з них вийшов унікальним: у кожну поробку вкладено тепло дитячих рук і фантазію.


Майстер-клас допоміг дітям покращити навички ручної праці, розвинути творчі здібності та попрацювати в дружній атмосфері.
Майстер -клас приніс море позитиву!


Результат – яскраві, оригінальні вироби та щасливі усмішки учасників! Дякуємо всім, хто взяв участь, і запрошуємо на наступні творчі зустрічі!


Кваліфіковані спеціалісти БФ "Слoв'янське серце" Марина Дронь та Олексій у рамках проєкту «Buіldіng Back Better – Будуємо, відбудовуємо, покращуємо : Створення сприятливого середовища для дітей та підлітків в Україні» разом з бібліотекарями читального залу продовжують реалізовувати спільний проєкт арттерапевтичних занять для дітей.

понеділок, 3 лютого 2025 р.

#РУБРИКА_ЛІТЕРАТУРНИЙ_ПОРТРЕТ

Валер'ян Підмогильний (1901-1937) — одна з найколоритніших постатей української літератури не тільки 20-х років, але й усього двадцятого століття,перекладач, один з найвизначніших прозаїків українського «розстріляного відродження». Жертва сталінського терору.


1. Роман "Місто" був задуманий Підмогильним як комедія
Найвідоміший твір автора – "Місто", виданий у 1928 році. "Місто" – перший урбаністичний роман в українській літературі, який став предтечею екзистенціалізму. Твір сповнений драматичними подіями, має досить мінорну "тональність". Проте сам автор "Місто" задумував як комедію.
2. На стіні у Валер’яна довгий час висів портрет Зігмунда Фрейда.
Джерелом натхнення була французька література.
3. Перша книга Валер'яна Підмогильного вийшла друком, коли автору було усього 19 років
Називалася вона "Твори. Том 1". Таку назву можна трактувати по-різному: і як зухвалість юного митця, і як його далекоглядність, адже за відносно коротку літературну та перекладацьку кар'єру Підмогильний чи не щороку видавав новий прозовий твір та переклад із французької мови. Валер'ян Підмогильний залишив по собі чималий доробок у літературі, перекладах, літературознавстві та навіть мовознавстві.
4. Лорд Лістер — псевдонім Валер'яна Підмогильного
Валер'ян Підмогильний народився у селі Чаплі під Дніпром (Дніпропетровська область). Попри селянське походження, юний письменник у школі захоплювався детективною літературою, а твори у шкільному журналі підписував псевдонімом Лорд Лістер. Уже до старших класів захоплення детективами минулося – і світ почув Підмогильного таким, яким ми його знаємо й пам'ятаємо: заглибленим у людину, її психологію на тлі доби.
5. Математик Валер'ян Підмогильний
У 1918 році Валер'ян Підмогильний, який щойно здобув шкільну освіту, вступив до математичного факультету університету, відкритого Директорією УНР. На жаль, довчитися Підмогильному не судилося, проте він мав глибокі знання з математики.
6. Учитель Валер'ян Підмогильний
Протягом 1919-1920 років Підмогильний працював викладачем математики (!) в українській школі ім. Івана Франка.
7. "Невипадкові" переклади Валер'яна Підмогильного
Валер'ян Підмогильний сміливо увійшов до літератури не лише як письменник, а і як перекладач. Він першим переклав українською мовою Анатоля Франса, Гі де Мопассана, Гельвеція тощо.
8 грудня 1934 року Валер’яна Підмогильного було заарештовано зі звинуваченням в "участі у роботі терористичної організації, що ставила собі за мету організацію терору проти керівників партії". Невдовзі Підмогильний був доправлений до Соловецького табору особливого призначення.
3 листопада 1937 року, до двадцятилітнього ювілею Жовтневої революції, Підмогильного згідно з постановою Особливої трійки УНКВД Ленінградської області було розстріляно разом із великою групою української інтелігенції в урочищі Сандармох (Карелія).
Валер'яна Підмогильного було посмертно реабілітовано у 1956 році і остаточно визнано всенародно лише в 1991-му.

#Арттерапія


Сьогодні в нашій бібліотеці панувала атмосфера творчості та натхнення! Дітки взяли участь у захопливому арттерапевтичному занятті у рамках проєкту "Простір впорядкованих емоцій".
Тема сьогоднішньої зустрічі - пластилінотерапія. 🎭✨


Ми навчилися виражати свої емоції та проблеми за допомогою пластиліну. Діти опанували спосіб перетворення проблеми на ресурс - за допомогою мистецтва.


📌 Разом ми ліпили, розвивали уяву, моторику та емоційний інтелект. Маленькі творці не лише створили унікальні фігурки, а й поділилися своїми емоціями та історіями.


🥰Вийшла цікава виставка творчих робіт.
💡 Такі заняття допомагають дітям краще виражати почуття, розслаблятися та розвивати фантазію.

📷 Ділимося яскравими моментами!
Дякуємо практичному психологу пані Vita Buzko та всім учасникам за чудову атмосферу!
Чекаємо вас на наступних заходах! 💖


#Хаб_цифрової_освіти

Бібліотека – офіційний хаб цифрової грамотності


Ми живемо в епоху інформаційних технологій, які увійшли у життя кожного з нас. Інтернет відіграє важливу роль у житті людей.
У наш час сучасна молодь вільно володіє можливостями Інтернету та мобільними телефонами, а школярі, можливо, не розуміють, як без цього жив світ 20 років тому.


Розвиток сучасної глобальної мережі Інтернет дав поштовх у розвитку різного виду страхів для дітей та їхніх батьків.


Є купа небезпек, які чатують на нас в Мережі, тому 3 лютого наше заняття з медіаграмотності у Центральна міська бібліотека для дітей імені М.Слабошпицького ми присвятили темі «Безпечний Інтернет». Спробували з користувачами бібліотеки дослідити позитивні і негативні наслідки Інтернету, сформулювали та засвоїли правила безпечної роботи в Інтернеті.


#Сімейне_виховання

Сім’я - головна й важлива частина буття всього людства. «Як функціонує сім’я, так функціонує народ і так функціонує весь світ, в якому ми живемо»- так писав Папа римський Іоанн Павло II. Родина завжди була і лишається головною в житті кожної людини. Це коло найближчих та найрідніших людей, це наш будинок, де нас завжди чекають з нетерпінням, це тепло дитячих спогадів, яке зігріває нас і плекає протягом всього життя.


Сім'я продовжує і сьогодні берегти людські цінності, культуру та стабільність. Завдяки міцній сім'ї можливий державний розвиток і зростання добробуту. Окрім цього, сім'я – початковий етап становлення людини, де вона формується як індивід та громадянин. Постає просте питання : яка вона щаслива сім’я?
Центральна міська бібліотека для дітей імені М.Слабошпицького приготувала інформаційні хвилинки для батьків «Сім’я – ключ до щастя».